Czym kierować się w wyborze świątecznych prezentów dla dzieci?

Jeżeli chodzi o prezenty dla dzieci to jestem zwolenniczką kupowania im czegoś rozwijającego, co przy okazji sprawi im przyjemność. Dzisiaj chciałabym Wam podpowiedzieć kilka kategorii prezentów, na które moim zdaniem warto zwrócić uwagę:


1.  Klocki

Wiele dzieci lubi klocki i to moim zdaniem jest świetny pomysł na prezent. Ja dzieciom ze swojej rodziny kupuję zwykle Lego. Moim zdaniem są świetne przede wszystkim dlatego, że pasują do siebie rozmiarem nawet jeżeli są z różnych zestawów. Jednak sami rozumiecie, że nie mówimy tu o różnicy typu Lego Duplo i np. Lego City, ale np. klocki Lego City będą równie dobrze pasować rozmiarem do tych z Lego Ninjago. Dodatkowo moim zdaniem są to klocki dobrej jakości. 

Klocki świetnie rozwijają wyobraźnię przestrzenną u dzieci oraz kształtują wyobraźnię i ich kreatywność. Dzieci przy pomocy klocków potrafią wymyślać zabawy tematyczne, co również jest bardzo rozwijające. 

Jednak kiedy wiecie, że dziecko ma trudności jeżeli chodzi o rzeczy manualne to raczej pomyślcie o innym prezencie, który sprawi mu przyjemność. 




2.  Książki

Moim zdaniem to również świetny pomysł. Szczególnie dla tych młodszych dzieci – w tym również tych, które rozpoczęły już naukę w szkole(a może szczególnie dla tych). Dobrze wiemy, że książki kształtują wyobraźnię i poszerzają słownictwo; a czytanie dziecku przed snem nie tylko je wycisza, ale przyczynia się do budowania z nim więzi.  Obecnie mamy taki wybór książek, że jesteśmy w stanie wybrać coś interesującego praktycznie dla każdego. 

Jednak na temat kształtowania nawyku czytania u dziecka napiszę jeszcze post, więc pozwólcie, że zostawię ten temat na inną okazję.

3.  Gry planszowe/puzzle.

Zarówno puzzle, jak i gry planszowe nie tylko są świetną rozrywką, ale również pretekstem do spędzenia ze sobą czasu oraz bardzo często poszerzają wiedzę lub kształtują jakieś umiejętności. Wybór jest na prawdę szeroki! A w czasie zimy często zdarzają się dni podczas, których lepiej zostać w domu, więc planszówki na pewno przydadzą się na taką okazję. 

4.  Prezenty wspierające rozwój umiejętności/pasji/zainteresowań.

Dzieci często już dość wcześnie przejawiają pewne umiejętności i zainteresowania. W swojej pracy często spotykałam dzieci zafascynowane np. światem przyrody czy przejawiające talent plastyczny lub literacki. W tym przypadku można pomyśleć o czymś co sprawi, że będą mogły się rozwijać pod kątem swoich umiejętności i zainteresowań. Tak więc dziecku ze zdolnościami plastycznymi, które chętnie coś tworzy można kupić bloki i inne akcesoria, które pomogą mu się rozwinąć pod tym kątem.


5.  Zabawki interaktywne.

W sklepach mamy coraz więcej propozycji zabawek interaktywnych. Szczególnie widoczne jest to w przypadku zabawek dla młodszych dzieci, np. mówiące i śpiewające misie, które uczą kolorów czy kształtów.

6. Zabawki do zabaw tematycznych. 

W pewnym momencie dzieci zaczynają się interesować określonym typem zabawy lub/i fascynuje je określone zagadnienie, np. dinozaury, kosmos, przyroda, majsterkowanie itp. Dlatego warto rozejrzeć się za zabawkami, które urozmaicą mu zabawę i przy będą świetną formą nauki i rozwoju. Np. jeżeli dziecko bawi się w remont można się rozejrzeć za zabawkowym zestawem narzędzi, albo zabawkową wiertarką.

Jeżeli chodzi o droższe zabawki typu jakakolwiek elektronika to tutaj trzeba do sprawy podejść rozsądnie. Wszystko zależy od dojrzałości dzieci, a przede wszystkim od rodziców/opiekunów dziecka. Nawet najlepszy komputer czy konsola nie zastąpi czasu spędzonego na wspólnej zabawy - chociażby tak prostej i banalnej jak układanie klocków czy puzzli. Z powyższych punktów spokojnie można dopasować prezent do zainteresowań dziecka. Np. kupić książkę, albo klocki nawiązujące do ulubionej bajki dziecka, albo jego konkretnych zainteresowań. 
Dajcie znać jakie macie spojrzenie na kupowanie zabawek dzieciom i po jakie zabawki sięgacie. 

Komentarze

  1. Ja bardzo często kupuję klocki lego (są świetne i ja też się przy nich świetnie bawię) i często kupowałam książki, ale teraz jak dzieci są starsze, bo częściej już wybieram gry. Choć z grami jest ten problem, że trzeba lepiej znać dziecko, bo nie każda gra przypadnie każdemu dziecku...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz